URVI SETHNA (Indie): Fold #2 / Přehyb #2
Luxfer Open Space: Galerie (Z)venku
Přehyb #2 se vyrábí několikanásobným přeložením listu papíru, aby se vytvořila mřížka. Záhyby fungují jako bariéra mezi výslednými čtverci. Čtverce jsou pak vyplněny buď černou nebo bílou barvou, nebo vyplněny organickou kresbou. Dílo je inspirováno lešením a bezpečnostními sítěmi pokrývajícími staveniště v jejím rodném městě Bombaji, které symbolizují explodující indickou populaci a urbanizaci. Při dojíždění městem vidí rovné čerstvě postavené sítě, jak se po týdnech, kdy si s nimi pohrával vítr, rozpadají, budovy se staví, zatímco jiné se rozpadají. Nekonečný lidský pokus tvořit a udržovat. Naše aktivity jako skládání kusu papíru, dříve nebo později vyhlazené časem. Stejně jako ochranné sítě pokrývají budovy, umělecká díla nyní dočasně zakrývají vnější stěnu galerie.
ANEŽKA HOŠKOVÁ: Hey Moon
ve vnitřní zahradě Luxfer Open Space
Návrh sochy Hey Moon Anežky Hoškové pro zahradu Fyzikálního ústavu Akademie věd pracuje se zvláštním charakterem komplexu budov, který je jako mnoho dalších v oblasti Ořechovky postaven ve dvacátých letech ve volném stylu rondokubismu. Vyznačuje se však navíc mimořádnou monumentalitou a zároveň specifickou kombinací historizujících i moderních prvků. Tyto okolnosti společně s nepřístupností oploceného a střeženého areálu se pro Anežku Hoškovou, umělkyni, žijící od narození na Ořechovce, staly inspirací pro vytvoření sochy fiktivních bytostí, které jsou v jejích osobních vzpomínkách s tajemným a romantickým areálem Fyzikálního ústavu nedílně spojeny. Socha je nyní dočasně umístěna ve vnitřní zahradě Luxfer Open Space, Maloskalická 40, Česká Skalice.
PIG HOUSE RACKET
objekt v parku Luxfer Open Space
Julius Reichel, Roman Výborný, Roel van der Linden, 4 m x 4 m x 9 m, 2024
do 13. října 2024
KAREL LIŠKA & ROMAN LIŠKA: DOBŘE VYSNĚNÝ SEN / A Dream Well Dreamt
v Luxfer Open Space
Výstava *A Dream Well Dreamt* spojuje tvorbu umělců Romana Lišky (*1980 Hamburk, Německo) a jeho zesnulého dědečka Karla Lišky (*1914 Poltava, Ukrajina – ✝ 1987 Daisendorf, Německo). Díla těchto dvou umělců z různých generací jsou v Luxfer Open Space uvedena do dialogu ve dvou odlišných prostorách. Jeden je prostor bílé krychle, zatímco druhý odhaluje původní architekturu historické minulosti budovy. Vystavená díla Karla Lišky vybral Roman Liška ze sbírky svého otce Ivana Lišky (*1950 Praha, Československo). Tato díla pokrývají několik desetiletí, přičemž nejstarší data se datují do 1960 a nejnovější z roku 1987. Na této výstavě si povídají s díly jeho vnuka, odhalující jak odlišné přístupy, tak sdílené zájmy, jako je portrétování rodiny členů. Název je odvozen z poněkud klišovité fráze „dobře žitý život“, což zase implikuje odvěká filozofická otázka, co může představovat dobrý život. „Dobrý sen!“, pak koreluje s možná absurdním pojetím subjektivního jednání v rámci vlastních snů, nad kterými lidé většinou postrádají kontrolu, což naznačuje možnost ovlivňování svých snů, uvedení svých snů do existence, jinými slovy, možnost žít své sny.
31. října–31. prosince 2024
RONALD OPHUIS A DAVID MOŽNÝ
Vernisáž výstavy 31.10. od 19 hodin. Luxfer Open Space v rámci své koncepce „Regional Space in Global Contact“ představuje společnou výstavu dvou uměleckých hvězd současného evropského umění. V Ophuisově díle je vždy napětí mezi přitažlivostí a odporem: obrazy obsahují krásu, ale zároveň vyvolávají otřes. Ophuis svým osobitým zpracováním barev a pečlivými kompozicemi strategicky využívá toho, co mu nabízí estetika olejomalby. Ophuis silou malby vyzývá diváka, aby se vžil do obsahu díla. Nizozemský umělec Ronald Ophuis (*1968) žije a pracuje v Amsterdamu. Studoval na Aki Academy of Fine Arts v Enschede a na Akademii Gerrita Rietvelda v Amsterdamu. Získal různá ocenění včetně Jeanne Oosting Prijs (2004), Charlotte Köhler Prijs (1998) a Kunstprijs Provincie Overijssel (1997). David Možný pracuje s digitálně generovanými obrazy, vytváří videa, animace, objekty a instalace. Luxfer Open Space měl možnost představit tohoto umělce švédskému publiku v rámci letošního nezávislého uměleckého festivalu Supermarket Art Fair ve Stockholmu. David Možný (* 1963) je současný český vizuální umělec. Reprezentoval Českou republiku na Pražském Quadriannale 2023 instalací Limbo Hardware, za kterou získal cenu za Nejlepší koncept Výstavy zemí a regionů a cenu za udržitelnou výstavu. Byl prvním českým autorem zastoupeným na festivalu digitálních videí onedotzero v ICA Londýn v roce 2004. Za video Virtual Soul Waste získal v roce 2004 první cenu na festivalu Bitfilm v Hamburku.
22. října–31. prosince 2024
STUDENTI AVU V LOS
Vernisáž výstavy 31. 10. od 19 hodin. Luxfer Open Space dlouhodobě každoročně představuje ve svém výstavním programu studentské a absolventské práce současných českých i zahraničních umělců. V letošním roce budou mít diváci možnost zhlédnout díla studentů Akademie výtvarných umění, Praha z atelieru Malba II.